Elektromobiliai: kuo jie ypatingi?

Pasauliui žengiant tvaresnios ateities link, automobilių pramonėje vyksta revoliuciniai pokyčiai: nuo transporto priemonių su vidaus degimo varikliais pereinama prie elektrinių transporto priemonių. Tai neabejotinai paveiks ir visą automobilių rinka, ar tai būtų nauji, ar naudoti automobiliai. Vykstantys pokyčiai jau dabar keičia automobilių supirkėjų ir kitų prekiautojų prioritetus ir poreikius.

Kas yra elektromobiliai?

Elektromobiliai yra varomi ne benzininiais varikliais, o elektros varikliu, maitinamu įkraunamų akumuliatorių baterijų. Yra trys pagrindiniai elektrinių transporto priemonių tipai:

  • Elektriniai akumuliatoriais varomos transporto priemonės (BEV). Tai visiškai elektrinės transporto priemonės su įkraunamais akumuliatoriais ir be benzininio variklio. Šių transporto priemonių akumuliatoriai maitina elektros variklį ir visą transporto priemonėje esančią elektroniką. Pavyzdžiai: Tesla Model 3, Nissan Leaf ir BMW i3.
  • Įkraunamos hibridinės elektrinės transporto priemonės (PHEV). Šie automobiliai turi akumuliatorių, kurį galima įkrauti prijungus prie išorinio elektros energijos šaltinio ir benzininį variklį. Pavyzdžiai: Chevrolet Volt ir Mitsubishi Outlander PHEV.
  • Hibridinės elektrinės transporto priemonės (HEV): Šiuose automobiliuose naudojamas ir vidaus degimo variklis, ir elektros variklis. Skirtingai nei PHEV, HEV negalima įjungti į elektros lizdą ir įkrauti; vietoj to akumuliatorių įkrauna rekuperacinis stabdymas ir vidaus degimo variklis. Toyota Prius yra geriausias HEV pavyzdys.

Skirtumas nuo įprastinių transporto priemonių

Elektra varomos transporto priemonės nuo benzinu varomų analogiškų transporto priemonių skiriasi keliose srityse:

  • Energijos vartojimo efektyvumas. Elektromobiliai didžiąją dalį elektros energijos paverčia galia, o įprastos benzininės transporto priemonės – tik dalį benzine sukauptos energijos paverčia varomąją galia.
  • Išmetamųjų teršalų kiekis. Kadangi elektrinės transporto priemonės kaip degalus naudoja elektrą, o ne benziną ar dyzeliną, jos neišmeta jokių išmetamųjų dujų. Tai sumažina jų anglies dioksido pėdsaką ir paverčia jas ekologiška alternatyva įprastinėms transporto priemonėms.
  • Techninė priežiūra. Elektrinės transporto priemonės paprastai reikalauja mažiau priežiūros nei įprastos transporto priemonės, nes jose yra mažiau judančių dalių. Nereikia keisti alyvos, o dėl rekuperacinio stabdymo gerokai sumažėja stabdžių nusidėvėjimas.
  • Degalų papildymas. Elektromobilius galima įkrauti namuose arba viešose įkrovimo stotelėse. Nors elektromobilio įkrovimas trunka ilgiau nei benzininės transporto priemonės papildymais degalais, dėl patogaus įkrovimo namuose ir besiplečiančio viešųjų įkrovimo stotelių tinklo tai padaryti galima pakankamai nesunkiai.

Elektromobilių privalumai ir trūkumai

Elektromobiliai turi daug privalumų, įskaitant didesnį energijos vartojimo efektyvumą, mažesnį išmetamųjų teršalų kiekį ir mažesnes eksploatavimo išlaidas. Jie taip pat gali būti varomi iš atsinaujinančiųjų energijos šaltinių, pavyzdžiui, vėjo ar saulės energijos, taip dar labiau sumažinant jų poveikį aplinkai. Be to, patobulinus akumuliatorių technologiją, padidėjo važiavimo nuotolis, todėl sumažėja nerimas dėl nuvažiuojamo atstumo.

Tačiau jie turi ir tam tikrų trūkumų. Kliūtimi gali būti didelės pradinės išlaidos, reikalingos elektromobiliui įsigyti ir jam eksploatuoti, visų pirma dėl brangių akumuliatorių. Įkrovimo infrastruktūra, nors ir plečiasi, vis dar yra ribota, ypač kaimo ir atokiose vietovėse. Be to, nors akumuliatorių technologija tobulėja, vairuotojai vis dar nerimauja dėl nuvažiuojamo atstumo ir įkrovimo laiko.

Elektromobilių ateitis

Elektromobilių ateitis yra daug žadanti. Elektromobilių rinkos plėtrą skatina sparti akumuliatorių technologijų pažanga, didesnė vyriausybės parama ir finansinės paskatos, auganti viešoji įkrovimo infrastruktūra ir didėjantis vartotojų sąmoningumas aplinkosaugos klausimais.

Tikėtina, kad elektromobilių sektoriui taip pat bus naudinga vykstanti autonominio vairavimo technologijų revoliucija. Elektrinės transmisijos puikiai tinka autonominėms transporto priemonėms dėl jų paprastumo, efektyvumo ir didelio sukimo momento, kurį užtikrina elektros varikliai.

Related Posts