Kas atsitiks jeigu paduosiu perdaug azoto trąšų?

Perdėtas azoto trąšų naudojimas gali sukelti įvairias neigiamas pasekmes augalams ir aplinkai. Azoto trąšos yra pagrindinė augalų augimo komponentė, tačiau jų perteklius gali trukdyti optimaliam augalų vystymuisi. Kai augalai gauna per daug azoto, jie gali greitai augti, bet tampa silpnesni ir labiau linkę į ligas.

Azoto perteklius taip pat gali turėti neigiamą poveikį dirvožemio struktūrai, mažindamas mikroorganizmų įvairovę ir veiksmingumą. Tai sutrikdo natūralų dirvožemio gerovės balansą, o taip pat gali pridėti prie azoto nutekėjimo į upes ir ežerus, sukeldamas vandens užterštumą ir eutrofikaciją. Eutrofikacija yra procesas, kurio metu vandens telkiniai praturtėja maistinėmis medžiagomis, tai sukelia didelį dumblių augimą ir gali turėti katastrofišką poveikį vandens gyvūnijai.

Žemės ūkio specialistai ir mėgėjai turėtų atidžiai stebėti trąšų naudojimą, kad būtų išvengta perdozavimo ir jos neigiamų padarinių. Rekomenduojama atlikti dirvožemio testus prieš taikant trąšas, taip pat taikyti integruotą kenkėjų ir ligų valdymo planą, siekiant sumažinti sintetinių chemikalų poreikį.

Azoto trąšų poveikis augalų augimui

Azotas yra vienas svarbiausių makroelementų augalų mityboje, bet jo perteklius gali sukelti neigiamą poveikį.

Augalų mitybos sąsaja

Augalai naudoja azotą baltymų, nukleino rūgščių ir chlorofilo sintezei. Šis elementas yra gyvybiškai svarbus augalų augimui ir vystymuisi, nes dalyvauja fotosintezės procese. Pavyzdžiui, norma kviečių azotui gali būti 120 kg/ha, bet šis kiekis gali skirtis priklausomai nuo grunto rūšies ir augalų veislės.

Nutrientų perteklius ir augalų toksiškumas

Azoto trąšų perteklius gali sukelti augalų toksiškumą, kuris pasireiškia lapų deginimasi, šaknų sistemos pakenkimu ir maistinių medžiagų įsisavinimo sutrikimu. Pernelyg didelis azoto kiekis augalų mityboje gali sukelti:

 • Kilmės perteklių, dėl kurio sumažėja augalų atsparumas ligoms ir kenkėjams.
 • Chlorozės atsiradimą, kuris būdingas lapų gelsvejimui ir fotosintezės efektyvumo mažėjimui.

Nutrientų perteklius žemėje gali slopinti kitų būtinų mineralų, tokių kaip kalis ir fosforas, pasisavinimą.

Dirvožemio būklės pokyčiai

Per didelis azoto trąšų kiekis gali sukelti neigiamus dirvožemio būklės pokyčius. Tai atsispindi tiek mikrofloros disbalance, tiek azoto nutekėjimo į aplinkinius vandenis.

Dirvožemio mikrofloros disbalansas

Azoto perteklius gali sutrikdyti dirvožemio mikrofloros pusiausvyrą, mažindamas biologinę įvairovę ir slopindamas naudingų mikroorganizmų veiklą. Tai lemia mažesnę organinių medžiagų skaidymo efektyvumą, o taip pat padidina patogeninių mikroorganizmų plitimo riziką.

Azoto išplovimo ir užterštumo problemos

Azoto išplovimas į gruntinius ir paviršinius vandenis yra vienas iš svarbiausių per didelio azoto vartojimo padarinių. Tai sukelia:

 • Eutrofizaciją, kuri lemia deguonies trūkumą vandenyje ir žuvų bei kitų vandens organizmų mirtį.
 • Geriamojo vandens užterštumą nitratų, kurie yra žalingi žmogaus sveikatai, ypač mažiems vaikams.

Azoto ciklo sutrikimai

Per didelis azoto trąšų kiekis gali sutrikdyti natūralų azoto ciklą, dėl kurio atsiranda žalingos pasekmės aplinkai. Šie sutrikimai daro neigiamą poveikį tiek atmosferos būklei, tiek vandens telkinių ekosistemoms.

Šiltnamio efekto dujų emisijos

Per didelis azoto kiekis dirvoje dažnai skatina nitratų redukciją ir denitrifikaciją. Šie procesai suaktyvina azoto oksido (N₂O), kuris yra stiprus šiltnamio efektą sukeliantis dujas, išskyrimą į atmosferą. Duomenys rodo, kad azoto oksidas yra apie 298 kartus stipresnė šiltnamio efekto duja nei anglies dioksidas per 100 metų laikotarpį.

Eutrofikacijos proceso pagreitinimas

Azoto perteklius gali sukelti eutrofikaciją – natūralių ir dirbtinių vandens telkinių praturtinimą maistinėmis medžiagomis, kuris sukelia intensyvų vandens augalijos, ypač dumbliai, augimą. Tai veda prie deguonies trūkumo vandenyje ir žuvininkystės bei biodiversiteto mažėjimo. Eutrofikacija taip pat gali sukelti žalą vietos ekosistemoms, mažinant vandens kokybę ir paskatinant toksiškų žiedinių dumbliai žydėjimą.

Praktiniai patarimai tręšiant

Azoto trąšos – svarbus augalų augimo veiksnys, todėl jų naudojimas reikalauja tikslios dozės. Per didelis azoto trąšų kiekis gali pakenkti augalui, pabloginti dirvos kokybę ir turėti neigiamą poveikį aplinkai.

 • Dozavimas: Apskaičiuokite tikslią azoto trąšų dozę, atsižvelgdami į augalo rūšį, dirvos būklę ir augimo etapą.
 • Laikas: Trąšas geriausia naudoti augimo sezono pradžioje, kad augalai galėtų visiškai panaudoti maistingąsias medžiagas.
 • Dirvos testavimas: Reguliariai atlikite dirvos testus siekiant nustatyti maistinių medžiagų lygį ir pH balansą.
 • Vienodam trąšų paskirstymui naudokite profesionalią įrangą.

Siekiant išvengti galimo poveikio aplinkai:

 • Paskirstykite trąšas esant ramiam orui, kad sumažintumėte azoto nutekėjimą į aplinką.
 • Naudokite lėtai leidžiančias trąšas, kurios sumažina azoto išplovimo į vandenų telkinius riziką.
 • Augalų atliekų kompostavimas gali padėti grąžinti azotą į dirvą natūraliai, mažinant cheminio užteršimo tikimybę.

Sąmoningas tręšimų naudojimas ir alternatyvos

Trąšos vartojimas žemės ūkyje yra būtinas siekiant užtikrinti aukštą derlių. Tačiau jų perteklius gali turėti neigiamą poveikį aplinkai, kelia grėsmę vandens telkinių eutrofikacijai ir dirvožemio degradacijai. Sąmoningas tręšimų naudojimas reiškia optimalaus jų kiekio taikymą, atitinkantį augalų poreikius ir dirvožemio būklę.

 • Dirvožemio analizė yra svarbus žingsnis nustatant tikslią tręšimo strategiją. Ji leidžia nustatyti dirvožemyje trūkstamas maistines medžiagas ir taip išvengti nepagrįsto trąšų naudojimo.
 • Organinių trąšų naudojimas, pvz., komposto ar mėšlo, taip pat yra efektyvi alternatyva. Jie ne tik tiekia būtinus augalų maistinius elementus, bet ir gerina dirvožemio struktūrą ir biologinę veiklą.

Augalų sekos keitimas ir tinkamas augalų pasirinkimas prisideda prie dirvožemio sveikatos ir mažina priklausomybę nuo sintetinių trąšų:

 • Pakaitinė auginimo sistema — tai leidžia išlaikyti maistinių medžiagų pusiausvyrą dirvožemyje.
 • Atsparių rūšių augalinimas mažina cheminių trąšų poreikį, kadangi šios rūšys gali geriau ištverti neidealiai dirvožemio sąlygose.

Papildomai, lašelinis laistymas su trąšų įterpimu tiesiai prie augalų šaknų sumažina trąšų naudojimą ir nuracionalizuoja vandens išteklių panaudojimą. Taigi, svarbu integruoti šiuos sprendimus į kompleksinę dirvožemio ir augalų priežiūros strategiją.

Related Posts