Suskaudus kelio sąnarį dažniausiai nekreipiame didelio dėmesio į tai. Paprastai pagalvojame, kad tai trumpalaikis skausmas, kuris greitai praeis. Jei vis dėl to skausmas neslūgsta, bėgame į vaistinę nusipirkti kremo, kuris apramintų sąnario skausmą. Tačiau ilgiau juntamas kelio sąnario skausmas gali signalizuoti apie ligas bei dėl to, kad yra užsiimama per dideliu fiziniu krūviu. Be to, kelio sąnariai gali pradėti skaudėti ir bėgant laikui, nes kremzlė, esanti tarp sąnario dėvisi ir tai neretai sukelia diskomfortą.
Kada gali prireikti kelio sąnario keitimo?
Atrodo, jau yra išbandytą begalės būdų sumažinti kelio skausmus, vieni padeda šiek tiek nuraminti skausmą, kiti – atvirkščiai, neduoda jokio efekto. Priežasčių, kada gali būti būtinas kelio sąnario keitimas, yra įvairios. Štai kelios iš jų:
- Įvairūs uždegimai.
- Per didelis fizinis krūvis.
- Traumos.
- Podagra.
- Osteoartritas.
Tai yra tik keletas pagrindinių ligų, kurios ir iššaukia kelio sąnario keitimo operaciją.
Ką verta žinoti apie kelio sąnario keitimo operaciją?
Jei kitais būdais negalite atsikratyti kelio skausmu ir visi išbandyti būdai nepadeda, tuomet verta pagalvoti apie šią procedūrą. Operacija yra neskausminga, nes ji atliekama su bendrine nejautra. Operacija trunka apie 2 val, kurios metu yra pašalinami sąnariniai paviršiai, kurie jau yra susidėvėję ir jie pakeičiami nauju dirbtiniu sąnariu. Po operacijos pacientas kelias valandas yra intensyviai prižiūrimas ar jam nepasireiškia komplikacijos. Vėliau jis perkeliamas į įprastą palatą, kurioje būna maždaug apie savaitę laiko. Per šią savaitę yra rekomenduojama kineziterapijos, kurios padeda greičiau sveikti ir sugyti. Po procedūros kineziterapiją reikėtų užsiimti apie 2-3 mėn.
Rekomendacijos, kuriomis pravartu vadovautis po atliktos operacijos
Kad būtų galima, kaip įmanoma greičiau pasveikti ir grįžti į įprastą gyvenimo ritmą, yra rekomenduojami šie keli aspektai:
- Kai jaučiatės geriau ir galite lengviau judėti, rekomenduojama lankyti baseiną ir jame kaip įmanoma daugiau plaukioti.
- Reikėtų vengti kelti didesnį svorį nei 20 kg.
- Galima užsiimti lengvu sportu, kuris nereikalauja didelių fizinių pastangų. Tai galėtų būti lengva rytinė mankšta, neilgas nuotolio įveikimas su dviračiu.
- Reikėtų užsiiminėti reguliariu pasivaikščiojimu.
- Jeigu vairuojate ir jums buvo operuotas dešinysis kelio sąnarys, vairavimo reikėtų atsisakyti mažiausiai 6 savaitėms. Nes nuolatinis pedalo spaudimas gali neigiamai paveikti gijimo procesą.
- Jeigu dažnai lipate laiptais, tai reikėtų daryti tvarkingai ir atsargiai, reikėtų vengti kelių laiptų peržengimų ar labai greito lipimo.
- Bent jau kelias savaites reikėtų apsaugoti kelią nuo didelės sąnario apkrovos, tai yra reikėtų vengti tupėjimo, klūpėjimo ar sunkių fizinių darbų.
- Po atliktos operacijos, jei yra duotas gydytojo leidimas reikėtų pradėti vaikščioti su ramentu ar vaikštynės pagalba.
- Laikytis gydytojo pateiktų rekomendacijų ir vartoti paskirtus vaistus.