Nuotekų valymo įrenginiai: fiziniai ir cheminiai procesai šiuose įrenginiuose

Nuotekų valymo įrenginiuose priemaišoms ir teršalams iš nuotekų pašalinti naudojami keli fizikiniai procesai. Šiais procesais siekiama atskirti kietąsias daleles, sumažinti bendrą teršalų kiekį ir pagerinti išvalytų nuotekų kokybę. Šiame skyriuje nagrinėsime pagrindinius fizikinius procesus, dažniausiai naudojamus nuotekų valymo įrenginiuose.

  1. Atrinkimas:Pirmajame nuotekų valymo etape atliekamas atrinkimas siekiant pašalinti stambius daiktus ir šiukšles, pavyzdžiui, lazdas, akmenis ir plastiką. Nuotekos praeina pro strypinius arba mechaninius sietus, kurie leidžia vandeniui tekėti, sulaikydami didesnes daleles. Šis procesas apsaugo nuo tolesnių komponentų pažeidimų ir užtikrina sklandų valymo įrenginių veikimą.
  2. Smėlio pašalinimas: Po sijojimo nuotekos patenka į smėlio kamerą, kurioje dėl savo svorio nusėda mažesnės neorganinės dalelės, pavyzdžiui, smėlis, žvyras ir smėlis. Vėliau šios nusėdusios medžiagos pašalinamos, kad vėlesniuose valymo procesuose nesukeltų dilimo ar užsikimšimo.
  3. Sedimentacija: tada nuotekos patenka į sedimentacijos rezervuarus, kur smulkios suspenduotos dalelės, pavyzdžiui, organinės medžiagos, koloidai ir mikroorganizmai, nusėda veikiami sunkio jėgos. Šis procesas, vadinamas pirmine sedimentacija, padeda pašalinti didelę dalį suspenduotų kietųjų dalelių, todėl sumažėja bendra teršalų apkrova.
  4. Filtravimas: Po to, kai nuotekos nusėda, jos pereina filtravimą, kad būtų pašalintos visos likusios suspenduotos dalelės, kurios galėjo ištrūkti iš nusodintuvų. Filtravimas gali būti atliekamas įvairiais metodais, pavyzdžiui, naudojant smėlio filtrus, aktyvintosios anglies filtrus arba membraninius filtrus. Šis procesas dar labiau pagerina išvalyto vandens skaidrumą ir kokybę.
  5. Dezinfekcija: siekiant užtikrinti kenksmingų ligų sukėlėjų ir mikroorganizmų pašalinimą, apdorotam vandeniui taikomas dezinfekcijos procesas. Įprasti dezinfekavimo metodai yra chloravimas, ultravioletinė (UV) spinduliuotė arba ozonavimas. Šie procesai veiksmingai nukenksmina arba sunaikina likusias bakterijas, virusus ir parazitus, todėl vanduo tampa saugus išleisti arba pakartotinai naudoti.

Šie fizikiniai procesai atlieka svarbų vaidmenį nuotekų valymo įrenginiuose, nes pašalina kietąsias daleles, sumažina teršalų kiekį ir pagerina vandens kokybę. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad šie procesai yra tik pradiniai viso valymo proceso, kuris taip pat apima biologinius ir cheminius procesus, skirtus tolesniam vandens valymui, etapai.

Cheminiai procesai nuotekų valymo įrenginiuose

Cheminiai procesai atlieka labai svarbų vaidmenį nuotekų valymo įrenginiuose, nes jie padeda toliau valyti vandenį ir pašalinti visus likusius teršalus. Šiuose procesuose naudojamos įvairios cheminės medžiagos, palengvinančios nuotekų valymą. Panagrinėkime keletą pagrindinių cheminių procesų, kurie dažniausiai naudojami nuotekų valymo įrenginiuose.

Koaguliacija ir flokuliacija

Koaguliacija ir flokuliacija yra cheminiai procesai, naudojami suspenduotoms dalelėms iš nuotekų pašalinti. Į vandenį dedama koaguliantų, kurie neutralizuoja dalelių elektros krūvį ir priverčia jas susikaupti. Šis procesas vadinamas koaguliacija. Tuomet pridedama flokulantų, kurie skatina susidaryti didesnes drumzles, kurios lengviau nusėda. Vėliau flokulus galima pašalinti sedimentuojant arba filtruojant.

pH reguliavimas

pH reguliavimas yra dar vienas svarbus cheminis nuotekų valymo procesas. pH reiškia vandens rūgštingumą arba šarmingumą. Norint optimizuoti kitų valymo procesų efektyvumą, labai svarbu kontroliuoti ir reguliuoti pH lygį. Prireikus padidinti arba sumažinti pH paprastai naudojamos cheminės medžiagos, pavyzdžiui, kalkės arba sieros rūgštis.

Dezinfekcija

Dezinfekcija yra labai svarbus žingsnis užtikrinant, kad išvalytas nuotekas būtų saugu išleisti ar pakartotinai naudoti. Cheminės dezinfekcijos priemonės, tokios kaip chloras, ozonas ar ultravioletinė (UV) šviesa, paprastai naudojamos vandenyje esantiems patogenams, bakterijoms ir virusams sunaikinti arba nukenksminti. Dezinfekcija padeda sumažinti per vandenį plintančių ligų riziką ir apsaugoti visuomenės sveikatą.

Nors šie cheminiai procesai yra svarbūs valant nuotekas, būtina atkreipti dėmesį į tai, kad jie yra didesnio valymo proceso, kuris taip pat apima fizikinius ir biologinius procesus, dalis. Kartu šie procesai veikia darniai, kad būtų užtikrintas veiksmingas nuotekų apdorojimas ir valymas, todėl jos tampa saugios aplinkai ir žmonių naudojimui.

Suprasdami šių cheminių procesų vaidmenį ir reikšmę, nuotekų valymo įrenginiai gali pasiekti optimalų našumą ir gaminti aukštos kokybės išvalytas nuotekas. Tinkamas šių procesų įgyvendinimas ir stebėsena yra labai svarbūs, kad būtų laikomasi griežtų aplinkosaugos reikalavimų ir išsaugotas mūsų vandens išteklių vientisumas.

Kaip šie procesai veikia nuotekų valymo įrenginiuose?

Šie procesai vyksta naudojant mikroorganizmus organinėms medžiagoms skaidyti ir teršalams iš vandens šalinti.

Kokie dar procesai vyksta be biologinių procesų?

A: Be biologinių procesų, nuotekų valymo įrenginiuose taip pat svarbūs cheminiai ir fizikiniai procesai, užtikrinantys veiksmingą organinių medžiagų, teršalų ir maistinių medžiagų pašalinimą.

Related Posts