Geštaltpsichologija – ką reikia žinoti prieš apsilankant pas psichologą?

Ieškojote psichologo, perskaitėte keletą aprašymų, keletą rekomendacijų ir atrodo, kad suradote tai, ko ieškojote. Bet taip pat pastebite, kad psichologas yra geštaltpsichologijos šalininkas. Neturite žalio supratimo, kas tai yra, bet atrodo, kad tai svarbi detalė. Atpažįstate save? Jei kada nors ieškojote psichologo paslaugų ir nesate didis psichologijos teorijos žinovas, turbūt tikrai susidūrėte su tokia situacija. Na, o jei iki šiol ieškoti psichologo neprisireikė, tai jei kada prisireiks – tikrai susidursite tiek su geštaltpsichologijos terminu, tiek su kitais keistais ir tik psichologams atpažįstamais terminais.

Taigi, kas yra toji geštaltpsichologija, kuri tikrai neskamba kaip lietuviškas terminas? Ši kryptis susiformavo dvidešimto amžiaus pradžioje, Vokietijoje ir Austrijoje, kaip atsakas į tuomet vyravusią elementalistinę ir struktūralistinę psichologiją, kuri į psichologiją žiūrėjo analizuodama atskirus elementus ir santykį tarp jų. Tuo tarpu geštaltpsichologija pabrėžia visumos, vientisumo svarbą ir teigia, kad „visuma yra daugiau nei viso labo atskirų dalių suma“. Iš pastarosios perspektyvos, neįmanoma suprasti psichologijos analizuojant atskirus ir pavienius psichinius reiškinius; psichologiją galima suprasti tik analizuojant psichinių reiškinių visumą ir suvokiant atskirus elementus tik per visuminės analizės prizmę. Todėl ši kryptis taip pat kritikavo bei atmetė mechanistinį požiūrį į psichologiją ir psichologinius procesus. Didžiausią įtaką šiai krypčiai padarė fenomenologijos filosofija, egzistencializmas, holizmas, Froido bei Jungo psichoanalitinės teorijos.

Geštaltpsichologijos įtaka nėra vien tik teorinė: eksperimentiniai tyrimai leido prieiti tam tikrų išvadų, kurios prisidėjo prie psichologijos mokslo vystymo.

Geštaltpsichologija nesuponuoja vienos konkrečios terapijos formos, bet viso labo išreiškia požiūrį į žmogaus psichiką ir psichologinius sutrikimus. Geštalto terapija išskirtinį dėmesį skiria santykiui tarp terapeuto ir kliento. Taip pat ir bendrai pabrėžiama žmogaus santykio su visu išoriniu pasauliu svarba čia ir dabar.

Detaliau su pagrindiniais geštalto terapijos principais susipažinti galite čia. O jei norite dalyvaut tokio tipo terapijoje, siūlome paieškoti psichologo šiame portale. Paminėtina, kad geštalto terapijos būna ir individualios, ir porų/šeimos, ir grupinės. Be to, geštaltpsichologija, kaip ir bet kuri kita teorinė ir praktinė taikomosios psichologijos kryptis, nėra tokia siaura, kad kiekvienas psichologas jums pasiūlytų vieną ir tą patį metodą. Nesvarbu kokia yra jų praktikoje taikoma psichologijos kryptis, psichologas visada pasiūlys individualų, konkretų ir specifinį kelią. Todėl renkantis psichologą reikėtų atsižvelgti į tai, kokias problemas psichologas sprendžia ir ar apskritai galės jums padėti bei pasistengti įvertinti perspektyvas užmegzti pasitikėjimo ryšį su psichologu. Kartais sunku tą padaryti vien iš nuotraukos ir specialisto savęs aprašymo, bet tai – mažiausiai, ką galite padaryti, nes pasitikėjimo ryšys su specialistu yra pagrindas ant kurio stovi visa terapijos sėkmė, ar kalbėsime apie geštaltpsichologiją ar bet kurią kitą kryptį.

Related Posts