Dinamiškame statybų pasaulyje posakis „laukti netikėtumų” yra ne tik posakis, bet ir realybė, su kuria projektų vadovai susiduria kasdien. Šiuolaikiniai statybos projektai dėl savo sudėtingumo ir masto yra rizikingi. Būtent čia svarbus veiksmingas rizikos valdymas, kuris yra kertinis bet kokio statybos projekto sėkmės ir sklandaus vykdymo akmuo.
Rizikos supratimas
Pirmasis žingsnis valdant riziką – ją suprasti. Statybų darbai gali susidurti su daugybe rizikų – nuo netikėtų geologinių siurprizų po žemės paviršiumi iki vėlavimų dėl oro sąlygų, tiekimo grandinės sutrikimų ar reguliavimo pokyčių. Finansinė rizika, pavyzdžiui, biudžeto viršijimas ar pinigų srautų problemos, taip pat yra dažna, kaip ir rizika, susijusi su sauga ir kokybės kontrole.
Rizikos nustatymas
Rizikos valdymo procesas prasideda nuo galimos rizikos nustatymo. Tai aktyvus veiksmas, kurį reikėtų atlikti kuo anksčiau projekto gyvavimo ciklo pradžioje. Sistemingai nustatyti riziką galima pasitelkti tokias priemones kaip SWOT analizė (stiprybės, silpnybės, galimybės, grėsmės) ir PESTLE analizė (politinė, ekonominė, socialinė, technologinė, teisinė, aplinkosauginė).
Rizikos įvertinimas
Nustačius riziką, kitas žingsnis – ją įvertinti. Tam reikia nustatyti kiekvienos rizikos pasireiškimo tikimybę ir jos galimą poveikį projektui. Riziką galima suskirstyti į kategorijas: didelio, vidutinio ar mažo prioriteto, kad projekto vadovai galėtų sutelkti dėmesį ir išteklius ten, kur jų labiausiai reikia.
Rizikos mažinimas
Rizikos mažinimas apima strategijų, kaip valdyti ir sumažinti rizikos poveikį, kūrimą. Tai gali būti rizikos perdavimas (draudžiant), rizikos išvengimas (keičiant projekto planą), rizikos mažinimas (įgyvendinant saugos priemones) arba rizikos prisiėmimas (kai rizikos mažinimo išlaidos yra didesnės už pačios rizikos poveikį).
Rizikos valdymo strategijų įgyvendinimas
Veiksmingam rizikos valdymui reikalingas išsamus planas, integruotas į bendrą projekto planą. Šiame plane turėtų būti nurodytos kiekvienos nustatytos rizikos valdymo strategijos, paskirta atsakomybė už šios rizikos valdymą ir nustatytos rizikos stebėsenos procedūros per visą projekto gyvavimo ciklą.
Stebėsena ir peržiūra
Rizikos valdymas yra nuolatinis procesas. Vykdant projektą gali atsirasti naujų rizikų, o kitos gali tapti nereikšmingos. Labai svarbu reguliariai stebėti ir peržiūrėti riziką ir jos mažinimo strategijų veiksmingumą. Taip užtikrinama, kad projektas galėtų prisitaikyti prie pokyčių ir kad rizika būtų veiksmingai valdoma visą projekto trukmę.
Profesionalių statybos valdymo paslaugų vaidmuo
Profesionalios statybos valdymo paslaugos atlieka esminį vaidmenį valdant riziką. Patyrę statybos valdytojai suteikia daug žinių ir patirties nustatant, vertinant ir mažinant riziką. Jie turi įgūdžių, padedančių orientuotis sudėtinguose statybos projektuose ir užtikrinančių, kad rizika būtų valdoma efektyviai ir veiksmingai.
Apibendrinimui
Apibendrinant galima teigti, kad rizikos valdymas statyboje – tai ne tik problemų prevencija, bet ir sklandaus projekto vykdymo užtikrinimas bei maksimaliai padidinta jo sėkmės tikimybė. Nustatydami, įvertindami ir mažindami riziką, nuolat stebėdami ir pritaikydami strategijas, statybos vadovai gali gerokai sumažinti neapibrėžtumą ir siekti, kad projektai būtų užbaigti laiku ir neviršijant biudžeto. Pasitelkus profesionalias statybos valdymo paslaugas, šis procesas dar labiau sustiprėja, nes į rizikos valdymą įtraukiamos specializuotos žinios ir patirtis. Pramonėje, kurioje vienintelis pastovus reiškinys yra pokyčiai, veiksmingas rizikos bei statybų valdymas yra raktas į tai, kaip galimus iššūkius paversti sėkmės galimybėmis.